Orehi

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

tema odprta - 18. dec 2007 8:53 | ogledi: 8.740 | odgovori: 30

Ali mi lahko poveste,kako pri vas tarete orehe.Imam jih 7 žakljev,ki sem jih dobila po naklučju.So iz bio kmetije.Sedaj pa to tarem lomim,tovčem že cel teden pa jih je še vedno 6.Kam tudi potem z njimi,saj v peko res ne gre vse,ker potem bi bila potica dvakrat na dan,do konca leta.Nekateri jih dajo v zamrzovalno skrinjo,pa me zanima kako je s tem.Če bi malo bolj razmišljala takrat ko sem jih dobila bi jih bolj očistila in sedaj bi jih lahko veselo podarjala v kakšnih lepih platnenih škrnicljih.Vendar so zelo nelepe barve,saj so nekateri prav črno rjavi in nič lepi.Hvala za vsako pomoč.

anaeva

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

18. dec 2007 9:02

hoj! meni je iz "starih časov " ostala platnena vreča za kruh. no , tja noter vsujem orehe, jih potolčem s kladivom za meso in vsujem na mizo. se dajo zelo lepo čistiti. GOSPAKATJA

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

18. dec 2007 9:04

JAz sem jih odpirla, s papagajkam, posebne klešče, pa gre hitro, za bolj lepe polovičke gre pa z nožom, tud lepo in hitro, z nožem v režo, cak narazen, potem pa še polovičke ven, pa manj dropcev lupin je... Lani sem jih hranila v hladilniku, v septembru sem porabila zadnje. Letos sem se pa "nasrala", kupila sem jih 4 kg, na licu mesta so zgledali lepo, od ene gospe, doma pa čez 1 teden dni, na mizo, potem pa nisem vedela ali bi jokala ali kaj bi naredila polno črvičkov, tako sem jih potem prebrala, a sem morala še te stran zmetat.

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

18. dec 2007 9:08

Tudi mi smo letos dobili zeloooo velikooooo orehov, ki niso bili strti. Naredili smo družabne popoldneve in ko je bilo zunaj še zelo toplo smo kar pred hišo pod brajdo trli orehe. Zgledalo je kot po tekočem traku: prvi je tolkel orehe z kladivcem, naslednji jih je dajal iz lupine, tretji pa pakiral. Lupili so se mnogo loažje, ker še niso bili suhi. Posušili pa smo jih v sušilniku.

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

18. dec 2007 9:24

meni jih stolče in očisti stara mama , potem pa jedrca, ki jih je preveč spravim v skrinjo. Sem pa tudi že zmlete orehe in lešnike dala zamrznit in se obnese....

swarovski  

član od: 26.10.2006

sporočila: 290

18. dec 2007 9:39

Ja točno take drobilec je letos kupila moja mami. prej je vedno tolka orehe s kladivcem, zdaj pa s tem. Je bolj priročno in lupine ne letijo po celi kuhinji. Sicer pa orehe vedno damo v skrinjo tako melte kot cele. Sicer postanejo žaltavi in so za v smeti. Ravno tako lešnike. swarovski

mamajs  

član od: 26.11.2007

sporočila: 18

18. dec 2007 9:45

Meni je pomagal mož kar s kladivom stolči orehe, potem sva pa z mami luščile. Bili so lepo suhi, tako da je šlo kar hitro. Ko sem jih zmlela sem jih odtehtala za eno potico in vakumsko zaprla pa v skrinjo. Če pečem rulado jih vzamem kolikor jih rabim in nazaj v zmrzovalnik. Ja, je SUPER mamajs

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

18. dec 2007 10:43

Pri taki količini bi jih pa jaz malo "pošenkala", če že zdaj veš, da jih ne boš mogla spravit v enem letu v promet. Lijana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. dec 2007 10:44

Če se orehe zmoči, se jih lažje in lepše stolče, potem pa očiščene spet posušimo.

Tako so delali v časih, ko so jih trgovci sami pripravljali za prodajo in so morale biti polovičke.

rimljanka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

18. dec 2007 11:07

torej šenkala bi jih,samo niso čisti,lepi,in nikoli ne veš če bo prav,... bom jih pa res skušala namočit,... ali se drobilec kupi samo preko neta,jutri grem malo po trgovinah po lj,kje lahko pogledam ,... anaeva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti